beaf1df6 7836 4590 899e 11ad928c6c8b

Nakliye Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Nakliyat’ta sağlanan hizmetler, diğer nakliye hizmetlerinden oldukça farklılık gösterir. Bunun için firmanın K-3 yeterlilik belgesine sahip olması, deneyimli ve tecrübeli ekibin varlığı, gerekli ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Taşıma işlemlerini gerçekleştiren çok sayıda firma vardır ve firma fiyat politikalarına göre ücretlerde değişiklik gösterir.

Fiyatların belirlenmesinde ise, eşya miktarı, taşıma mesafesi, eşyaların muhteviyatı, boşaltılacak ve taşınacak konumun kat yüksekliği, taşınma tarihi, müşteri taleplerine göre verilen ek hizmetlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Türkiye koşullarında taşımacılık ihtiyacı yaz aylarında ve hafta sonlarında yoğun artış gösterir.

Bu da diğer zamanlara göre taşıma fiyatlarının daha yüksek olmasına neden olur. Nakliyatta fiyat avantajlarının sağlanabilmesi için, güvenilir firma görüşleri alınarak daha uygun koşullarda taşıma işlemi gerçekleştirilebilir.

Bursa'da Nakliye Fiyatlar Nasıl Belirlenir?

30 yılı aşkın süredir Nakliye hizmetleri sunan Ev-Kur Nakliyat, Bursa’da nakliye hizmetlerinin fiyatlarını belirlerken, öncelikle gerekli ekspertiz çalışmalarını gerçekleştirir.

Ekspertiz çalışmalarında;

  • Taşınacak eşyanın mevcut durumu, ihtiyaç duyulan paketleme işlemleri,
  • Eşyanın bulunduğu ve taşınacağı binanın kat sayısı,
  • Taşıma yapılacak şehir içi ve şehirler arası mesafe,
  • İhtiyaç duyulan personel ve araç durumu,
  • Planlanan taşınma zamanı,
  • Talep yoğunluğu,
  • Ek araç gereksinimleri,

Gibi koşullar değerlendirilerek fiyat belirlenir. Taşınma talebinde bulunacak müşteri, taşınma sigortası ve taşınma sonrası eşyaların montajını da talep edebilirler. Bu gibi durumlar ayrıca değerlendirilir ve müşteri taleplerini yerine getirecek şekilde taşıma maliyeti ortaya konulur. Nakliyatın kapsamında, ofis ve büro taşıma hizmetleri de yer alır.

Bu tür taşıma işlemlerinde fiyatların belirlenmesi de benzer yöntemler kullanılır. Her durumda eşyalar taşınabilecek şekilde parçalarına ayrılır, ihtiyaç duyulan ambalajlama işlemleri yapılır ve bulunduğu konumda taşınmaya hazır konuma getirilir.

Planlandığı tarihte ve saatte uygun araçlarla yükleme işlemi gerçekleştirilerek, taşınması gereken konumda müşteri teslimatı gerçekleşir. Daha önce anlaşma sağlanmışsa, müşteri ihtiyaçlarına göre eşyalar uygun konumlara yerleştirilerek montaj işlemi gerçekleştirilir. Sabit ücretlendirme ve güvenli teslimatla müşteri memnuniyeti sağlanarak hizmet yerine getirilmiş olur.

WhatsApp Image 2021 12 18 at 19.59.57 1 1152x1536 1

Nakliye Ücretinde Mesafe Neden Önemlidir?

Diğer nakliye işlemlerinde olduğu gibi, Nakliye işlemlerinin ücretlendirmesinde de taşınma mesafesi önemli bir faktördür. Mesafe artış gösterdikçe araç yakıt tüketimi, araç ve sürücü masrafları, sigorta kapsamı, olası riskler de doğal olarak artış gösterir. Bu da taşımacılığın önemli giderlerini oluşturur.

Mesafe değişikliğine göre taşıma firması lojistik ve organizasyon açısından farklı değerlendirmelere ihtiyaç duyar. Firma her durumda taşıma yapılacak rotayı, trafik yoğunluk durumunu, ücretli geçiş konumlarını, hizmet sağlayacak araçları ve ekibi profesyonel bir şekilde değerlendirmek durumundadır.

Bu da mesafeye bağlı olarak fiyatlarda değişikliklere neden olur. Nakliyat işlemlerinde mesafe değerlendirmesi yapılırken, belirlenen rotanın coğrafi koşulları ve iklim koşulları da mutlaka değerlendirilir.

Özellikle karlı ve buzlu zeminlerde taşıma işlemleri, olası risklere daha açıktır. Bu koşullarda taşınmalar pek tavsiye edilmese de, müşteri açısından zorlayıcı sebepler olabilir. Bu gibi koşullarda firmanın ücret belirlemesinde etkilidir.

Nakliye Ücretinde Bina Katı Neden Önemlidir?

Profesyonel anlamda taşımacılık gerçekleştirilirken, mutlaka bina kat sayısının da ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekir. Yüksek katlı binalardan taşıma yapılacaksa, mutlaka asansörlü taşımacılık hizmetlerinin değerlendirilmesi gerekir. Bu sayede eşyalar dar mekan koşullarından etkilenmeden, daha hızlı ve güvenli şekilde taşınabilir.

Daha yüksek katlı binalardan taşıma işlemi gerçekleştirirken, daha profesyonel araçlara ve daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulacağından, ücretlendirmelerde de buna paralel olarak artış gerçekleşir.

Binadaki kat sayısı arttıkça, taşınma sırasındaki oluşabilecek risklerde artış gösterir, bu da fiyatları doğrudan etkiler. Ön değerlendirme sırasında profesyonel ekip tarafından dar mekan merdiven boşlukları ve asansör kullanım izinleri değerlendirerek fiyat belirlenir.

Nakliye Ücretinde Eşya Miktarı Neden Önemlidir?

Nakliyatın en önemli unsurlarından biri, taşınacak eşyanın miktarıdır. Taşınacak eşyanın miktarına göre ekip ve araç görevlendirmesi yapılacağından, ücretlendirmelerde buna göre yapılır. Eşyaların sayısal miktarı kadar, kütlesel ağırlıkları ve hacim durumları da ayrıca değerlendirilir.

Eşya miktarı artış gösterdiği durumlarda, taşımayı gerçekleştirecek aracın kapasitesi de değişiklik gösterir. Yüksek taşıma kapasitesine sahip araçlar, düşük taşıma kapasitesine sahip araçlara göre daha fazla enerji tüketimi gerçekleştireceğinden, doğal olarak fiyat artışı sağlar.

Taşınacak eşyanın miktarı ihtiyaç duyulan ambalajlama işlemlerini, taşınma süresini, taşınan konumda montaj işlemlerini de etkiler. İhtiyaç duyulan zamana, sarf edilen enerji durumuna, hizmet sağlanırken görev alacak personel sayısına göre fiyatları etkiler.

Bazen müşteri ihtiyacına göre bazı eşyaların taşınması gerekebilir. Bu gibi durumlarda parça eşya taşımacılığı işlemlerinden faydalanılabilir. Bu sayede müşteri ihtiyacına göre taşıma işlemini güvenli bir şekilde gerçekleştirirken, daha düşük ücretlerle hizmet alımı gerçekleştirir.

Mesafe durumunda olduğu gibi, eşya miktarı da sigorta kapsamının artmasına ve azalmasına neden olur. Sigortalı taşıma işlemleri, taşıma gerçekleştirecek firmaların önemli gider kalemlerindendir. Firmanın paketleme ve ambalaj işlemlerinde kullanmış olduğu, karton, streç film, baloncuklu naylon, nakliyat işleminde ücretlendirmenin girdileri arasında yer alır.